Srpen 2007

Zeleninové kari se sójovými kostkami a rýží

24. srpna 2007 v 14:08 | petrav |  recepty
Původně indický recept jsem si upravila po svém ;-) a hned jsem si ho zařadila mezi svá oblíbená jídla. Tak snad vám bude taky chutnat.
Ingredience:
1 balení sójových kostek
1 sáček mražené zeleninové směsi mrkev+hrášek
1 konzerva drcených rajčat
1 paprika
1 větší cibule
1 lžíce oleje
1 lžíce sójové omáčky Kikkoman
2 lžíce SIMTOM Balti Curry Paste
1 kostka zeleninového bujónu
1 lžička sušeného česneku
200 g bílého jogurtu Hollandia
1 lžička cukru
sůl
rýže
Sójové kostky uvaříme podle návodu (stačí 10 min a není třeba je ničím ochucovat). Cibuli nakrájíme (na čtvrtiny a pak krájíme tenké proužky) a trochu osmahneme ve velkém hrnci na lžíci oleje. Přidáme mraženou zeleninu a na proužky nakrájenou papriku a dál smažíme a průběžné mícháme, aby se směs nepřipálila. Přidáme Balti Curry Paste a smažíme ještě chvilku. Pak přidáme lžičku sušeného česneku, sůl, cukr, zeleninový bujón, drcená rajčata, uvařené sójové kostky a sójovou omáčku. Dusíme, dokud zelenina není měkká. Do hotového kari vmícháme bílý jogurt a podáváme s dušenou rýží.
Tip na připravu rýže: rýže je moc dobrá, když k ní při vaření přidáme 2 kuličky nového koření, 2 kuličky pepře a půl cibule, do které zapíchneme 2-3 hřebíčky.

Indická křesťanská hudba

21. srpna 2007 v 9:25 hudba a video
Když jsem se začala zajímat o sárí, přemýšlela jsem o tom, jestli sárí nosí i indické křesťanky. A to mě přivedlo k nápadu, podívat se, jestli na internetu najdu nějaká křesťanská indická videa - nejlépe hudební. Byla jsem překvapená, kolik jsem toho našla :) Tady je pár videí na ukázku, příště přidám ještě pár dalších.

Sárí

21. srpna 2007 v 9:24 | petrav |  mozaika
Kdysi dávno, ještě snad na základní škole, jsem četla v časopise článek o sárí. Byl tam i obrázkový návod, jak ho obléknout. To mě dost zaujalo a chtěla jsem si to vyzkoušet, ale sárí se tu tenkrát nikde neprodávalo (alespoň jsem o tom nevěděla) a žádná látka, kterou jsem měla po ruce, neměla ty správné rozměry - i když se mi podařilo najít takovou, která by byla dostatečně široká, nikdy nebyla dost dlouhá, takže mi to nešlo. Nakonec jsem na sárí pozapomněla. Až donedávna - přesněji do loňského podzimu - dozvěděla jsem se totiž od své známé, že má sárí, a že se sárí dají koupit v Praze. Zajásala jsem, že konečně budu mít příležitost si vyzkoušet, jak se takové sárí obléká a hned jak to šlo, jsem se pro jedno vypravila. Vybrala jsem si jedno bavlněné a nosím ho jako domácí oblečení. A protože se mi sárí zalíbilo, nezůstalo jen u jednoho a nenosím je jen na doma, protože, jak mi řekla jedna moje kolegyně v práci: "je to sice takové zvláštní, ale nosit ho jen na doma, to by byla škoda". A navíc jsem zjistila, že v sárí tady nechodím sama.
Sárí se nosí hlavně v Indii, Nepálu, Pákistánu, na Srí Lance a v Bangladéši. Je to pruh látky dlouhý pět i více metrů často zdobený vytkávanými vzory, tiskem, výšivkami, korálky, flitry, batikou nebo jejich kombinací. Nejvíce bývají zdobené lemy a jeden konec sárí tzv. vlečka. Vyrábí se z různých materiálů např. z bavlny, hedvábí, viskózy, ale i ze syntetických materiálů. Více o sárí na www.sari.cz
Obléká se tak, že se určitým způsobem omotá kolem těla - existuje více různých variant. Můžete se podívat na video v Aj: Oblékání sárí část A, Oblékání sárí část B